Jajeczka z wianuszkami do koszyczka wielkanocnego

 

 

Po publikacji zdjęcia pomysłu na tegoroczne jajeczka w moim wielkanocnym koszyczku, mnóstwo osób prosiło o dokładniejsze instrukcje jak je zrobić. Właściwie na blogu skupiam się na przepisach, ale czemu by nie podać kilka porad na ozdoby 🙂 Ja bardzo lubię takie ręcznie robione ozdoby i często w wolnej chwili coś tam przygotowuję, mam zwyczajnie potrzebę pewnego “artystycznego wyżycia się” . A swoją drogą, to takie “hand-made” są zawsze bezcenne!

 

Co roku wybieram jakiś motyw przewodni na Wielkanoc, może to być kolor, styl. W zeszłym roku królowały odcienie bieli i pastelowego różu, dwa lata temu kolor miętowy i biały, czasami złoty, innym razem wzory kaszubskie… Ciągle coś zmieniam, aby mieć nieco przyjemności i radości jak dziecko.

Ponieważ w tym roku na Wielkanoc królować będą motywy kwiatowe, to oprócz mini mazurków różanych, babeczek szyfonowych aromatyzowanych kwiatem pomarańczy, musiałam wymyślić, jak przyozdobić jajeczka. Początkowo myślałam, aby narysować kwiatki, jednak po namyśle postanowiłam, że jajeczka będą te kwiatki nosić 🙂 Uplotłam więc dla nich małe wianuszki. Pomysł na wykonanie wianuszków widziałam już kiedyś na internecie, nie pamiętam nawet gdzie, ale bardzo mi się spodobał. Postanowiłam wykorzystać takie wianuszki, aby przyozdobić moje jajeczka wielkanocne w tym roku.

Wykonanie takich wianuszków nie jest trudne, wystarczy zaopatrzyć się w kilka przedmiotów i poświęcić chwilkę, a efekt jest świetny!  Te jajeczka wyglądają moim zdaniem przeuroczo.

 

 

 

 

Co będzie nam potrzebne:

 

ugotowane jajka

kilka kawałków miękkiego, cienkiego drucika (np. takiego do wykonywania biżuterii), ja użyłam drucik w kolorze srebrnym – chyba najlepszy i najbardziej neutralny

drobne kwiatki w dowolnych kolorach (ja użyłam gipsofilię, ale mogą być i inne małe kwiaty)

dodatkowo – pisak/długopis permanentny – tzw. foliopis (lub inny trwały, nieścieralny cienkopis)

kawałek plastra papierowego lub matowej taśmy i krążki papieru wycięte dziurkaczem (confetti)

 

 

Krok po kroku:

 

Na początek musimy przygotować mały kawałek drucika i opleść go wokół górnej części jajka, co pomoże nam dobrać rozmiar wianuszka do jajka. Z tyłu trzeba “zakończyć” drucik splatając jego końce (obcinam nadmiar na końcu, to zakończenie drucika pomaga mi trzymać wianuszek podczas plecenia).

 

 

 

 

Następnie przygotowujemy drugi kawałek i pocięte na mniejsze części kwiatki (zdjęcie niżej -> ) i zaczynając od środka zaplatamy kwiatki przymocowując je drucikiem do okręgu – wianuszka. Musimy oplatać taki drucik wokół końcówki kwiatka, który trzymamy delikatnie palcami tuż przy brzegu wianuszka. Ja to robię palcami, bo mam drobne dłonie i daję radę, ale możecie użyć małe cążki. Nie mam takich małych narzędzi, ale myślę, że z ich pomocą będzie szybciej i dokładniej.

Nad przymocowanym kwiatkiem umieszczamy drugi i oplatamy drucikiem. Postępujemy tak, aż cały wianuszek będzie opleciony kwiatkami. Nie polecam układać kwiatków ani w zbyt dużych odstępach, ani zbyt ciasno.

 

Możecie również użyć kilku kolorów kwiatków, kilku gatunków, zawsze będzie pięknie i ciekawie, bo Wielkanoc to wiosna, a wiosna to kwiaty! Można wykorzystać także miniaturowe bazie czy bukszpan.

Jajeczka można najpierw ufarbować w łupinach cebuli, kapuście czy soku z buraków, też będzie ślicznie! Chociaż ja postawiłam na naturalne, bez barwników.

 

 

 

 

Kilka osób pytało mnie, czy do narysowania oczu i buźki potrzebny jest jakiś szablon. Absolutnie nie! Możecie je narysować odręcznie albo od czegoś odrysować. Buźkę rysujemy bliżej węższego końca jajka.

Aby wszystko wyszło równo, ja przyczepiam do kawałka papierowego plastra lub matowej taśmy (nie zostawią kleju na jajkach) dwa małe okrągłe kawałki papieru, wycięte dziurkaczem i przyklejam taką taśmę do jajka. Wystarczy tylko odrysować oczka i narysować buźkę. Odklejamy taśmę i nakładamy wianuszek. Ja narysowałam również piegi, bo są urocze 😀 (a kiedyś swoich nienawidziłam… !).

 

 

 

No i praktycznie mamy już nasze jajeczka gotowe! Proste, prawda?! Wystarczyć kilka chwil i mamy fajne, nietuzinkowo przyozdobione jajeczka w koszyczku 🙂

 

Jeżeli spodobał się Wam pomysł i wykonacie swoje wianuszki oraz śliczne jajeczka, to oznaczcie mnie na Instagramie lub prześlijcie mi zdjęcia, będzie mi miło zobaczyć Wasze dzieła!

 

 

 

 

 

No Comments

Leave a Comment